Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Polska przyspiesza w wyścigu technologicznym
Artykuł

Polska przyspiesza w wyścigu technologicznym

Polska dokonuje coraz większej liczby zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). W 2024 roku zgłoszono 692 wynalazki, co oznacza wzrost o 3,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z danych opublikowanych w „Patent Index 2024” wynika, że na całym świecie dokonano 199 264 zgłoszeń patentowych do EPO. Zgłoszenia pochodzące z Europy wzrosły o 0,3 proc., podczas gdy te spoza Europy spadły o 0,4 proc.

graiki przyrządów naukowych z polska flagą

Mimo globalnego spadku liczby zgłoszeń o 0,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ich liczba i tak utrzymuje się na wysokim poziomie. Europejskie firmy i wynalazcy kontynuują inwestycje w badania i rozwój, umacniając swoją pozycję w obszarze technologii. Sektorami napędzającymi dalszy rozwój są przede wszystkim zielone technologie, sztuczna inteligencja oraz półprzewodniki.

Globalne trendy w zgłoszeniach patentowych

Liderem w liczbie zgłoszeń do EPO pozostają Stany Zjednoczone, wyprzedzając Niemcy, Japonię, Chiny i Koreę Południową. Zgłoszenia z państw członkowskich EPO stanowiły 43 proc. wszystkich wniosków, natomiast 57 proc. pochodziło spoza Europy. Najszybciej rozwijała się Korea Południowa (+4,2 proc.), natomiast spadki odnotowano w Stanach Zjednoczonych (-0,8 proc.) oraz Japonii (-2,4 proc.).

Najwięcej zgłoszeń patentowych w 2024 roku dokonała firma Samsung, odzyskując po czterech latach pozycję lidera. Kolejne miejsca zajęły Huawei, LG, Qualcomm i RTX. W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery firmy europejskie, dwie z Korei Południowej, dwie ze Stanów Zjednoczonych oraz po jednej z Chin i Japonii.

Polska na tle innych krajów europejskich

Liczba zgłoszeń patentowych z Polski piąty rok z rzędu rośnie, z 478 w 2020 roku do 692 w 2024 roku. Polska zajmuje 26. miejsce wśród wszystkich krajów zgłaszających do EPO.

Wiodące dziedziny techniczne w zgłoszeniach z naszego kraju to:

  • technologia medyczna (57 zgłoszeń), choć odnotowała ona spadek o 26,9 proc. w porównaniu z 2023 rokiem,
  • inżynieria lądowa, wykazująca wzrost o 15 proc. rok do roku,
  • chemia organiczna,
  • technologie związane z czystą energią (największy wzrost, o 40,9 proc. rok do roku).

Wśród krajów europejskich o liczbie zgłoszeń przekraczającej 1 tys. wniosków wyróżniały się:

  • Irlandia (+4,4 proc.),
  • Hiszpania (+3,0 proc.),
  • Finlandia (+2,7 proc.).

Niemcy i Francja, jako dwa największe europejskie rynki patentowe, zanotowały niewielki wzrost, odpowiednio o 0,4 proc. i 1,1 proc.

W 2024 roku największą liczbę zgłoszeń z Polski do EPO złożyły Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska oraz Ryvu Therapeutics.  Warto również odnotować, że w 32 proc. zgłoszeń patentowych z Polski wśród wynalazców znajdowały się kobiety – to wynik wyższy niż europejska średnia wynosząca 25 proc. Liderem w tej kategorii pozostaje Hiszpania z wynikiem 42 proc.

Technologie przyszłości

Najwięcej zgłoszeń patentowych w 2024 roku dotyczyło technologii komputerowej, w tym sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i rozpoznawania wzorców (16 815 zgłoszeń). Dynamiczny wzrost odnotowały technologie związane z energią elektryczną i czystą energią (+8,9 proc.), szczególnie w obszarze baterii (+24,0 proc.). Z kolei liczba zgłoszeń w zakresie cyfrowej komunikacji, obejmującej m.in. technologie sieci mobilnych, spadła o 6,3 proc.

Źródło:

The European Patent Office (EPO), „European innovation remains robust, with demand for patents sustained at a high level”, marzec 2025

  • Wszystko
  • Aktualności (822)
  • Wiedza (388)
  • Kalendarz (1487)
  • Centrum Wsparcia (348)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.