Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Relacje polsko – wietnamskie
Artykuł

Relacje polsko – wietnamskie

Wietnam otwiera się coraz bardziej na świat. Należy do WTO od 2007 roku, podpisał umowę FTA – o wolnym handlu z krajami ASEAN oraz Stanami Zjednoczonymi ale przede wszystkim przystąpił do RCEP, czyli największego handlowego bloku na świecie, odpowiadającego za ponad 30% globalnego PKB.

Dwa znaki drogowe, jeden z flagą Polski, a drugi z flagą Wietnamu

W sierpniu 2022 roku Wietnam podpisała również umowę o wolnym handlu z Unią Europejską. Tym samym umożliwiając stymulowanie szybkiego wzrostu gospodarczego dla rynków z ponad  550 milionami ludzi. Umowa znosi cła i wiele biurokratycznych przeszkód a także zapewnia ochronę inwestycji, co jest niezwykle istotne dla podejmowania finansowych decyzji przedsiębiorców.

Już teraz, w ramach EVTA,  zniesiono lub zredukowano cła na ponad 99 proc. produktów. Do 2029 r. znikną niemal wszystkie.

Wietnam może być bramą dla polskich przedsiębiorców do rynku Azji Południowo-Wschodniej.

Więcej polskich produktów w Wietnamie

Dla polskiego przedsiębiorcy ważne będzie zniesienie w 2024 roku opłat celnych na wołowinę i na produkty mleczarskie w całości. Z tego samego powodu od roku 2026 będzie miał szanse wzrosnąć eksport wyrobów spirytusowych i win. W 2028 będą zniesione cła na przetwory spożywcze, w tym nasze dżemy, konfitury owocowe i soki. Dlatego już teraz każdy polski przedsiębiorca, który jeszcze nie eksportuje swoich produktów do Wietnamu, a bierze to pod uwagę, powinien rozpocząć na szerszą skalę rozpoznanie tego bardzo perspektywicznego rynku. Pomoc i wsparcie może uzyskać w biurze handlowym PAIH w Wietnamie. Zapraszamy do kontaktu przez Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A.

Z przyjemnością pomożemy w planach rozwojowych Państwa przedsiębiorstwa. Formularz kontaktowy PAIH

Polsko – Wietnamska wymiana handlowa

Systematycznie rośnie od 2018 roku (2,86 mln EUR), mocno przyspieszając w roku 2021 do 349 mln EUR, a w roku 2022 osiągając poziom ponad 462 mln EUR.

Eksport

Mimo rosnącej wymiany handlowej rok do roku i wzrostu eksportu wciąż import rośnie szybciej. W roku 2022 polskie przedsiębiorstwa sprzedały produkty za kwotę 462 mln EUR, wyższą o 37 mln EUR w porównaniu z rokiem 2021.

Eksportujemy do Wietnamu głównie maszyny, urządzenia mechaniczne, miedź i artykuły z miedzi, mięso i podroby jadalne (gł. wieprzowinę), narzędzia, przybory, noże, sztućce, ryby, pozostałości i odpady przemysłu spożywczego, produkty farmaceutyczne, narzędzia i urządzenia elektryczne, niektóre produkty mleczarskie i jabłka.

Uwaga: Najczęściej eksportowane towary są liczone na podstawie średniej eksportu z ostatnich 5 lat.

Import

W 2022 roku wyniósł 465,3 mln EUR i był wyższy od tego w roku 2021 o 1,069 mln EUR.

Polska importuje głównie maszyny i urządzenia elektryczne, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku wraz z akcesoriami (telefony komórkowe Samsung), odzież i obuwie, maszyny i urządzenia mechaniczne, żeliwo i stal, kawę, herbatę ryż, przyprawy.

Uwaga: Najczęściej eksportowane towary są liczone na podstawie średniej eksportu z ostatnich 5 lat.

Z dostępnych danych (Eurostat, TEC) za rok 2020, liczba polskich eksporterów wynosiła 803 a liczba importerów – 893.

Bezpośrednie inwestycje

Według polskiego Ministerstwa Rozwoju i Technologii łączna wartość akcji i udziałów związanych z bezpośrednimi polskimi inwestycjami w Wietnamie na koniec 2019 r. wyniosła tylko 18,5 mln dolarów roku, obejmując głównie branżę farmaceutyczną i informatyczną.

W skali całej Unii Europejskiej zaufanie do wietnamskiej gospodarki jest wysokie. Wietnam jest piątym na świecie rynkiem jeśli chodzi o lokalizację inwestycji dla firm, które produkują na rynku lokalnym, przede wszystkim zaawansowane podzespoły (LG, SAMSUNG, Panasonic, a także amerykański Intel).

W przypadku polskiego przedsiębiorcy, wietnamska lokalizacja inwestycji, mogąca być oknem na inne, bardzo liczebne rynki zbytu w Azji Południowo-Wschodniej, ma jeszcze inne plusy. W Wietnamie jest duża dostępność taniej, wykwalifikowanej siły roboczej. Liczną grupę stanowią także absolwenci polskich uczelni, kształconych w naszym kraju już od lat 70-tych poprzedniego stulecia i ich potomkowie, którzy powrócili do swojego ojczystego kraju. Wielu z nich, przede wszystkich inżynierów, ale też innych specjalistów, posługuje się językiem polskim i może odrywać ważną, przyjazną rolę w implementacji polskich inwestycji w Wietnamie.

Źródła: Export Intelligence; GUS

  • Wszystko
  • Aktualności (9)
  • Wiedza (7)
  • Kalendarz (18)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.