Rekordowy wzrost odnawialnych źródeł energii
24.05.2024
Rok 2023 okazał się przełomowy dla odnawialnych źródeł energii, które po raz pierwszy dostarczyły 30% globalnej energii elektrycznej. Wzrost był napędzany głównie przez energię słoneczną i wiatrową, co wskazuje na początek nowej ery spadku wykorzystania paliw kopalnych. W raporcie Global Electricity Review 2024 naukowcy z Ember podsumowują zużycie i pozyskiwanie energii w 2023 roku.
Rekordowy udział energii odnawialnej
Od roku 2000 udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej wzrósł z 19% do 30% w 2023 roku. Największy wkład miały Chiny, które odpowiadały za 51% globalnej produkcji energii słonecznej i 60% energii wiatrowej. Wraz z energią jądrową, prawie 40% światowej energii elektrycznej pochodziło z niskoemisyjnych źródeł.
Dominacja energii słonecznej i spadek wodnej
Energia słoneczna była najszybciej rosnącym źródłem energii elektrycznej przez 19 lat z rzędu. Po raz drugi z rzędu stała się największym źródłem nowej energii elektrycznej. Dostarczyła jej ponad dwa razy więcej niż węgiel w 2023 roku. Rekordowy wzrost liczby instalacji pod koniec 2023 roku sugeruje, że w 2024 roku wzrost produkcji energii słonecznej będzie jeszcze większy.
Susza spowodowała spadek produkcji energii wodnej do najniższego poziomu od 5 lat. Zwiększyło to wykorzystanie węgla i spowodowało 1% wzrost globalnej emisji w sektorze energetycznym.
Przewidywania na przyszłość
Prognozy na 2024 rok wskazują na dalszy wzrost czystej energii, przewyższający wzrost zapotrzebowania, co powinno doprowadzić do 2% spadku globalnego wykorzystania paliw kopalnych. Przywódcy na konferencji ONZ COP28 w sprawie zmian klimatu w grudniu 2023 zgodzili się na potrojenie globalnej energii odnawialnej do 2030 roku. Mogłoby to zmniejszyć emisje sektora energetycznego o połowę i zbliżyć świat do celu klimatycznego 1,5°C. To idea niedopuszczenia do wzrostu temperatury na ziemi powyżej 1,5 stopnia Celsjusza.
Wyzwania i szanse
Ambitne cele polityczne, mechanizmy zachęt i rozwiązania zwiększające elastyczność to kluczowe czynniki umożliwiające dalszy rozwój energii odnawialnej. Przykłady Chin, Brazylii i Holandii pokazują, że mimo różnych punktów wyjścia, odpowiednie podejście może prowadzić do szybkiej transformacji systemów energetycznych.
O raporcie
Raport Global Electricity Review 2024, opracowany przez Ember, przedstawia szczegółowy przegląd zmian w globalnej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku, bazując na dostępnych danych. Przedstawia on kluczowe trendy i ich potencjalne skutki dla źródeł energii oraz emisji w sektorze energetycznym w najbliższej przyszłości. Ponadto, Ember udostępnia pierwszą darmową, wszechstronną bazę danych dotyczącą globalnej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku.
Raport analizuje dane z 215 krajów, w tym najnowsze dane za 2023 rok z 80 krajów. Łącznie odpowiadają za 92% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Obejmuje również dane dla 13 grup geograficznych i ekonomicznych, takich jak Afryka, Azja, UE i G7. Raport szczegółowo omawia też 6 krajów i regionów będących największymi emitentami CO2, które odpowiadają za ponad 72% globalnych emisji sektora energetycznego. Aneks zawiera też przegląd 25 innych krajów, które są istotnymi emitentami zanieczyszczeń.
Źródło: Raport Ember „Global Electricity Review 2024”
- Wszystko
- Aktualności (735)
- Wiedza (308)
- Kalendarz (1234)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Francja – szanse i bariery stojące przed lubuskimi przedsiębiorcami w kraju…
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zaprasza lubuskich przedsiębiorców na kolejne bezpłatne s…
WydarzenieEgipski rynek spożywczy – jak skutecznie wprowadzić polskie produkty
Aktualne możliwości eksportowe, specyfika rynku i perspektywy współpracy handlowej z Egiptem
-
Artykuł
Dzień Uprzemysłowienia Afryki
Modernizacja infrastruktury jest niezbędna do rozwoju przemysłu na kontynencie
ArtykułCoraz więcej wyłudzeń w branży transportowej
Wyłudzenia środków za pomocą fałszywych e-maili to rosnące zagrożenie w branży transportowej
-
Wydarzenie
Francja – szanse i bariery stojące przed lubuskimi przedsiębiorcami w kraju…
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zaprasza lubuskich przedsiębiorców na kolejne bezpłatne s…
WydarzenieEgipski rynek spożywczy – jak skutecznie wprowadzić polskie produkty
Aktualne możliwości eksportowe, specyfika rynku i perspektywy współpracy handlowej z Egiptem
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.