Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Warszawa wśród liderów rankingu Oxford Economics
Artykuł

Warszawa wśród liderów rankingu Oxford Economics

Stolica Polski w ciągu najbliższych czterech lat będzie obok Pragi miastem, które czeka najszybszy rozwój, jak prognozują eksperci z Oxford Economics. Możemy spodziewać się przeciętnego wzrostu PKB na poziomie około 3% rocznie w latach 2024-28.

Widok na współczesną Warszawę

Wzrost PKB europejskich miast 

Ogólny wzrost PKB dla 30 czołowych miast europejskich wyniesie 1,1% w 2024 roku. Niemniej jednak istnieją powody do ostrożnego optymizmu, takie jak spadek wskaźnika inflacji w Europie i stosunkowo odporny rynek pracy. Przewiduje się, że od 2025 roku wzrost PKB nabierze tempa, stabilizując się na średnim poziomie 2,1% rocznie od 2025 do 2028 roku.

Atrakcyjność inwestycyjna oraz środki z KPO

Miasta Europy Środkowej i Wschodniej osiągną najszybsze tempo wzrostu gospodarczego. Na czele rankingu znajdzie się Warszawa i Praga. Dla tych stolic przeciętny roczny wzrost PKB będzie oscylował wokół poziomu 3% rocznie w latach 2024-2028. W ostatnich latach miasta te znacząco skorzystały z napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Metropolie wyróżniają się atrakcyjnością inwestycyjną, szczególnie w sektorze teleinformatycznym i usług profesjonalnych. Kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego miast będzie przede wszystkim rosnący poziom produktywności, wspierany przez inwestycje wewnętrzne.

Istotnym bodźcem wpływającym na wzrost PKB w przypadku Warszawy będzie odmrożenie dostępu do funduszy z UE. Nasze państwo ma otrzymać z KPO 59,8 mld euro (ok. 256 mld zł). Będzie to 25,27 mld euro (108 mld zł) dotacji i 34,54 mld euro (148 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. 15 kwietnia wpłynęło do Polski z Komisji Europejskiej niemal 27 mld zł z pierwszego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy(KPO).

Korzystne perspektywy dla miast nordyckich

Sztokholm i Kopenhaga należą do najsilniejszych gospodarek w regionie nordyckim. Obydwa miasta utrzymają swoją pozycję. Sztokholm ma zróżnicowaną gospodarkę z silnymi sektorami ICT i usług biznesowych, dobrze wykształconą siłę roboczą a jakość życia w tym mieście jest wysoka. Kopenhaga to sektor handlowy, ICT i usługi biznesowe. Oslo ma również obiecujące perspektywy z podobnymi czynnikami sektorowymi. Helsinki z kolei wypadają nieco słabiej, będą mieć pewne wyzwania związane z usługami publicznymi i sektorami produkcyjnymi. 

Centra finansowe przed wyzwaniem

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany w świecie finansowym, które wpływają na centra finansowe. Londyn, Frankfurt i Zurich stoją przed nie lada wyzwaniem. Sektor finansów i ubezpieczeń w tych miastach stanowi znaczący udział w PKB, ale boryka się z problemami. Wzrost zatrudnienia jest ograniczony, a innowacje i presje kosztowe wpływają na perspektywy sektora. Niemniej jednak, nie ma przesłanek, aby oczekiwać odwrócenia kierunku rozwoju tego sektora w prognozowanej przyszłości. 

Na południu Europy mniej optymistycznie

Rzym, Ateny i Lizbona znalazły się na dole rankingu wzrostu i siły miast, raczej bez perspektyw na zmianę. Eksperci prognozują, że ten trend będzie kontynuowany. Wysokie wskaźniki bezrobocia i ograniczone możliwości zmusiły wielu mieszkańców do opuszczenia tych miast w poszukiwaniu pracy gdzie indziej. To z kolei wpłynęło na słabą perspektywę demograficzną i spowolnienie wzrostu PKB w porównaniu z innymi miastami w Europie.

O autorach raportu

Oxford Economics to międzynarodowa firma doradcza, specjalizująca się w globalnych prognozach gospodarczych. Powstała w 1981 r. we współpracy z biznesową szkołą Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Źródło: Medium-term cities outlook improves after a tough few years, Oxford Economics

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.