Wizyta premiera Indii w Polsce
W dniach 21-22 sierpnia 2024 roku Polska gościła premiera Indii, Narendrę Modiego. Była to pierwsza wizyta w Polsce od 45 lat. Poprzednio, w 1979 roku, Polskę odwiedził ówczesny premier Morarji Desai. Wizyta Modiego to otwarcie nowego rozdziału w relacjach między dwoma krajami, które dążą do wzmocnienia współpracy w różnych sektorach.
Kontekst globalny i znaczenie wizyty
Wizyta Modiego miała miejsce w kontekście globalnych wyzwań, takich jak niestabilność geopolityczna, transformacja energetyczna i zmiany klimatyczne. Polska, jako kluczowy gracz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, odgrywa coraz większą rolę na arenie międzynarodowej. Dzięki temu współpraca z Indiami staje się coraz bardziej istotna. Eksperci podkreślają też, że Polska może odgrywać ważną rolę w relacjach między Unią Europejską a Indiami. Intensyfikacja współpracy dwustronnej może przynieść korzyści obu krajom. Polska jest postrzegana przez rządzących Indiami jako potencjalny partner, który ma szanse przyczynić się do osiągnięcia przez Indie statusu kraju rozwiniętego do 2047 r.
Spotkania z Premierem i Prezydentem RP
Podczas wizyty premier Narendra Modi spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem. Rozmowy na najwyższym szczeblu były skoncentrowane na zacieśnieniu współpracy gospodarczej, strategicznej i technologicznej między Indiami a Polską. W trakcie konferencji prasowej premierzy Polski i Indii poinformowali o podniesieniu statusu między krajami do poziomu „partnerstwa strategicznego”. Tym samym Indie stały się 4 państwem w Azji (obok Chin, Japonii i Korei Południowej), z którym Polska posiadać będzie partnerstwo strategiczne.
Chcemy wzrostu wymiany handlowej między Polską a Indiami – i to w bardzo różnych wymiarach. (…) Jestem przekonany, że nasza współpraca, jeśli chodzi o transformację energetyczną, przyniesie dobre efekty zarówno dla Indii, jak i dla Polski. Polskie firmy są zaproszone przez naszych indyjskich przyjaciół do jeszcze większej obecności, jeśli chodzi o zielone technologie, zieloną energetykę, ale także o bardziej tradycyjne formy aktywności. Na tym polu Polska ma także dużo do zaoferowania Indiom.
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, 22.08.2024 r.
Partnerstwo Strategiczne i Plan Działań
Po wizycie premiera Indii opublikowano dwa dokumenty – Polsko-Indyjską Wspólną Deklarację „Ustanowienie Partnerstwa Strategicznego oraz Plan Działań (2024-2028) na rzecz Wdrożenia Partnerstwa Strategicznego między Polską a Indiami.
W pierwszym z nich premierzy Polski i Indii zobowiązali się do intensyfikacji relacji gospodarczych, stymulowania handlu i inwestycji oraz rozszerzenia współpracy w kluczowych sektorach, takich jak technologie, rolnictwo, energetyka i ochrona środowiska. W dokumencie podkreślona została potrzeba zrównoważenia handlu dwustronnego oraz pełnego wykorzystania Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Ponadto, obie strony uzgodniły wzmocnienie współpracy w zakresie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa, co zwiększy stabilność i zaufanie między krajami. W Deklaracji przewidziany został także rozwój bezpośrednich połączeń lotniczych oraz współpraca w dziedzinie lądowej i morskiej infrastruktury transportowej, co ma na celu poprawę łączności i wzmocnienie wymiany handlowej.
Z kolei w Planie Działań… sformułowane zostały zagadnienia, konieczne do wdrożenia w latach 2024-2028 na rzecz wdrożenia Partnerstwa Strategicznego. W wymiarze gospodarczym skoncentrowano się na pogłębianiu współpracy gospodarczej i handlowej. Obie strony zobowiązały się do intensyfikacji relacji w kluczowych sektorach, takich jak zaawansowane technologie, rolnictwo, energetyka, infrastruktura, inteligentne miasta, zdrowie, farmaceutyki i górnictwo. Ustalono, że Wspólna Komisja ds. Współpracy Gospodarczej będzie spotykać się co najmniej dwa razy w ciągu pięciu lat, a w razie potrzeby częściej, w celu omówienia i realizacji współpracy w tych obszarach.
Premier Narendra Modi, odnosząc się do przyszłości współpracy, powiedział:
„Zapraszamy polskie firmy do przyłączenia się do inicjatywy Made in India dla całego świata. Indie mają wiele osiągnięć w zakresie technologii finansowych, farmaceutyki czy branży kosmicznej. Z radością zatem podzielimy się naszymi doświadczeniami w tych obszarach z Polską”.
Handel i inwestycje między Polską a Indiami
W ubiegłym roku (2023) obroty handlowe między Polską a Indiami osiągnęły rekordowy wynik 5,72 mld USD. Współpraca handlowo-inwestycyjna między Indiami a Polską jest dynamiczna i obejmuje kilkanaście polskich firm zaangażowanych kapitałowo na rynku indyjskim. Do przedsiębiorstw z Polski, które zainwestowały na Półwyspie Indyjskim, należą m.in. grupa ICEA (usługi dla sektora e-commerce), spółka Maflow z grupy Boryszew (klimatyzacja do samochodów), Canpack (produkcja puszek do napojów), oraz Inglot (kosmetyki dostępne w wielu indyjskich miastach).
Potencjał polski jest o wiele większy. Powiedział to premier Modi, w trakcie konferencji prasowej:
„Polska jest światowym liderem w obszarze przetwórstwa żywności. Chcielibyśmy więc, by polskie firmy znalazły się w tzw. wielkich targach żywności, które w tej chwili powstają w Indiach (…) Nasze dwa demokratyczne kraje powinny stawiać na wymianę międzyparlamentarną, aby bardziej poszerzać współpracę gospodarczą. Postaramy się również wciągnąć we współpracę sektory prywatne w obu krajach”
Indie inwestują nad Wisłą, tworząc centra obsługi (firmy Infosys i Wipro) oraz otwierając biura w Warszawie (Tata Consultancy Service). Największą indyjską inwestycją w Polsce było przejęcie w 2004 roku sześciu hut stali przez firmę Lakshmi Mittala. Koncern, po połączeniu z europejskim Arcelorem, nosi obecnie nazwę ArcelorMittal.
Rozmowy z przedstawicielami polskiego biznesu
W trakcie swojej wizyty premier Narendra Modi spotkał się również z przedstawicielami polskiego biznesu.
Pierwszym z nich było spotkanie z Gawłem Łopińskim, prezesem firmy Billennium Pvt. Ltd. To polska firma IT z siedzibą w Warszawie, która świadczy usługi informatyczne i konsultingowe na całym świecie. Firma posiada 12 biur na całym świecie, w tym w mieście Pune w Indiach. Premier Indii wyraził uznanie dla działalności Billennium w Indiach. Podkreślił, że dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej w kraju stwarza nowe możliwości współpracy między indyjskim a polskim sektorem IT.
Kolejnym ważnym spotkaniem było to z Aliną Posłuszny, dyrektor zarządzającą Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, polskiego producenta różnorodnych produktów higienicznych. Firma działa także na rynku indyjskim. Posiada oddział w Bangalore na południu Indii – Bella India Healthcare, produkując i dostarczając produkty medyczne, artykuły higieniczne i kosmetyczne. Premier Modi zaprosił TZMO do dalszego rozszerzenia swojej działalności produkcyjnej w Indiach oraz do współpracy w obszarze długoterminowej opieki.
Echa wizyty
Wizyta premiera Indii w Polsce wzbudziła szerokie zainteresowanie także na arenie międzynarodowej. Eksperci podkreślają, że Polska, z racji swojej rosnącej pozycji w Unii Europejskiej, ma potencjał, aby stać się kluczowym partnerem dla Indii w Europie. Intensyfikacja współpracy między Warszawą a Nowym Delhi może również wpłynąć na relacje między Unią Europejską a Indiami. Będzie mieć to znaczenie zwłaszcza w kontekście globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne.
Źródła:
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,
- Kancelaria Prezydenta RP,
- Ministry of External Affairs, Government of India,
- Polska Agencja Prasowa,
- Propertynews.pl.
- Wszystko
- Aktualności (1)
- Wiedza (5)
- Kalendarz (12)
-
Wydarzenie
Polskie firmy na rynkach Azji
Warsztaty „Prowadzenie biznesu w krajach Azji- jak odnieść sukces” pomogą zrozumieć praktyczne aspek…
WydarzenieFintech w Indiach – wprowadzenie do sektora i ekosystemu ochrony własności …
Indie to piąta co do wielkości gospodarka świata. Ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy oraz w…
-
Artykuł
Indie: charakterystyka rynku
Indie to piąta co do wielkości gospodarka na świecie. Ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy or…
ArtykułNa co jest popyt w Indiach?
Zanim zainwestujesz w ekspansję na rynku indyjskim, dowiedz się jakie produkty i technologie mają ta…
-
Wydarzenie
Polskie firmy na rynkach Azji
Warsztaty „Prowadzenie biznesu w krajach Azji- jak odnieść sukces” pomogą zrozumieć praktyczne aspek…
WydarzenieFintech w Indiach – wprowadzenie do sektora i ekosystemu ochrony własności …
Indie to piąta co do wielkości gospodarka świata. Ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy oraz w…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.