Wsparcie publiczne – jak z niego korzystać?
W świetle regulacji Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Handlu, których Polska jest członkiem, bezpośrednie wsparcie finansowe eksportu jest traktowane jako zakłócenie handlu międzynarodowego. Dofinansowanie skierowane na zwiększenie sprzedaży w eksporcie dóbr i usług obróciłaby bowiem konkurencję gospodarczą pomiędzy firmami z różnych krajów w konkurencję polityczną pomiędzy samymi państwami, zaburzając warunki uczciwej gry rynkowej.
Jakie są dozwolone metody wsparcia publicznego dla eksporterów? Dowiedz się jak i na co możesz otrzymać grant. Zobacz, z jakich form wsparcia publicznego możesz skorzystać. Sprawdź, gdzie szukać informacji na temat aktualnych programów pomocowych.
W ramach wsparcia publicznego uznawanego za dozwolone znajduje się natomiast wsparcie finansowe. Jest ono w postaci grantów przeznaczonych na promocję, doradztwo (w tym strategie biznesowe i analizy rynkowe), w tym m.in. udział w targach i misjach za granicą. Wsparcie publiczne organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) można znaleźć w programie Polskie Mosty Technologiczne. W przeszłości należały do niego m.in. programy Go to Brand, Go to Brand – EXPO 2020 czy Internacjonalizacja MŚP Polski Wschodniej . Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) koordynowała te programy. Co więcej, wsparcie publiczne w formie dotacji oferowane jest także na poziomie regionalnym we wszystkich województwach. Każdy z regionalnych programów operacyjnych w perspektywie finansowej 2014-2020 wspierał cele związane z internacjonalizacją małych i średnich przedsiębiorstw. Spodziewana jest kontynuacja wsparcia eksporterów także w kolejnych latach, zarówno na poziomie centralnym (PARP, PAIH) i regionalnym (urzędy marszałkowskie).
Informacje o aktualnych programach będą regularnie pojawiały się na stronach portalu Trade.gov.pl. Dodatkowo, od 2022 r. pojawią się nowe programy grantowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ich celem będzie wsparcie ekspansji zagranicznej ze środków z nowej perspektywy budżetowej UE. Dlatego, zachęcamy do śledzenia stron portalu trade.gov.pl po aktualne informacje.
Więcej, na temat wsparcia instytucji szczebla lokalnego możesz przeczytać tutaj.